Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

KARATAŞ-KUMLUK TABİAT PARKI’NDA VE AKYATAN YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASI’NDA YATIRIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR…

Eylül 25, 2017

    Orman ve Su İşleri Bakanlığı Adana 7. Bölge Müdürü Hasan TERZİOĞLU, Adana DKMP Şube Müdürü Erdal CEYHAN ve Yumurtalık DKMP Şefi Vahap AVCI ile birlikte Karataş Kumluk Tabiat Parkında 2017 yılı yatırım programı kapsamında Kır Lokantası Tadilatı ve Orman Köşkleri Yapımı işlerini yerinde inceledi. Kır lokantasının tamamlanma aşamasında olduğu, yapılmakta olan 4 adet orman köşküne ek olarak 2018 yılında 10 adet orman köşkü daha yapılması planlanmaktadır. Ayrıca 6 adet kamelya yapımı, 100 adet piknik üniteleri, seyir terası, mescit, idare ziyaretçi merkezi, çocuk oyun alanları ve kır kahvesi yapılması planlanmakta olup alanın müstecir tarafından işletilmesi için ihale hazırlıklarına başlanmıştır.

 

 

            29.9 ha. Büyüklüğünde ki Karataş-Kumluk Tabiat Parkı, Adana il merkezine 45 km mesafede bulunan Karataş ilçesinde bulunmaktadır. Karataş ilçe merkezinin doğusunda yer alan Kumluk Tabiat Parkı ilçe merkezine yaklaşık 2 km mesafededir. Güney tarafı tamamıyla Akdeniz’e bakan alan, kızılçamlardan oluşmaktadır. Kumluk Tabiat Parkı, 30 ha. alan üzerinde yer almaktadır.

             Kent  insanına  rekreatif    imkanlar  sunan  Tabiat  parkı  bulunduğu  yörede ormanlarla kaplı ve deniz kenarında, plaja sahip tek alandır. Bu nedenle,   alanın Adana’ya ve Karataş şehir merkezine olan yakınlığı; yöre insanının şehrin gürültüsünden uzak ormanla iç içe denizi ve plajı ile   rekreatif kullanımı açısından büyük önem taşımaktadır. Tabiat Park alanı, genellikle piknik amaçlı olarak kullanılmakta, bunun yanı sıra kampçılık, gezi ve spor  aktivitelerine  de ev  sahipliği  yapmaktadır. 

 Bölge Müdürümüz Hasan TERZİOĞLU programına Adana DKMP Şube Müdürü Erdal CEYHAN ve Yumurtalık DKMP Şefimiz Vahap AVCI ile birlikte Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında 2017 yılı yatırım programı kapsamında yapılmakta olan 2 Kuş Gözlem Kulesi ve yürüyüş yolunu inceleyerek devam etmiştir. Kuş gözlem kulelerinin biri yaklaşık 15 metre diğeri yaklaşık 12 metre yüksekliğinde olup, alan hâkimiyetini sağlama özelliğine sahiptir. Bu kulelerden koruma, kontrol ve gözlem faaliyetleri icra edilecek olup STK’lara ve Üniversitelerin bilimsel ve sportif amaçlı kullanımlarına sunulacaktır.

Adana  İli sınırlarında yer alan Akyatan, 1987 yılından beri Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından korunuma altına alınan   Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’dır.

Lagün, orman ve etrafındaki kumullarla birlikte 15,304 hektar genişliğindeki alan zengin bir flora ve fauna çeşitliliğine sahiptir. Alan aynı zamanda Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında bulunan ve resmi olarak belirlenmiş 21 deniz kaplumbağası yuvalama alanından biridir.

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Ulaşım Bilgileri

Telefon Numaraları: 0322 325 07 07 - 0322 325 07 63 - 0322 322 01 49

Fax: 0322 325 07 08

Adres: Sinan Paşa Mahallesi Girne Bulvarı No:112 Yüreğir/ ADANA

bolge7@ormansu.gov.tr