Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

TEDAVİSİ TAMAMLANAN AK PELİKAN TABİATA SALINDI…

Eylül 27, 2017

TEDAVİSİ TAMAMLANAN AK PELİKAN TABİATA SALINDI…         

                16.09.2017 tarihinde Hatay İli Samandağ İlçesi Meydan Köyü Jandarma Karakolundan Hatay Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerince  Ak Pelikan güçten düşmüş ve bitkin olarak teslim alınmıştır.

                Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesinde tedavisi  3 gün süren pelikan tedavisi tamamlandıktan sonra Osmaniye şube müdürlüğüne 19.09.2017 tarihinde Hatay D.K.M.P Ekiplerince teslim alındıktan sonra, Veteriner Hekim (Bünyamin AKIN)  gözetimde kurtarma ve bakım  merkezimizde uçuş ve kanat egzersizleri yapılarak tedavisi tamamlanmıştır. Sağlığına kavuşan Ak Pelikan  (Pelecanus onocrotalus) Adana İli Yumurtalık İlçesi Akyatan Lagünü Yaban Hayatı Geliştirme sahasında Osmaniye Doğa Karuma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz ekiplerince tabiata salınmıştır.

 

 

Ülkemizde yaz göçmendir.  Afrika ve İsrail'den gelen grup, Ülkemizde Hatay üzerinden Romanya'ya ve Türkiye-Ermenistan sınırındaki Aktaş Gölü'ne göç etmektedir. Bern Sözleşmesi'ne göre kesin koruma altında olan bir türdür ve avlanılması yıl boyunca yasaktır.

Ak Pelikan (Pelecanus onocrotalus):

                Çok büyük pembe-beyaz bir su kuşu olup ilkbaharda çoğu kez uzaktan bakıldığında su üzerinde ya da karada tamamen pembe renkte görünen sürüler halinde bulunurlar.Üreme giysisinde gövdesi pembemsi beyaz ve tepesi kalkıktır. Üreme dışında belirgin renkleri kaybolur. Kesesi ve göz derisi sarı ya da turuncu, bacakları pembe ya da kızıldır. Göz çevresindeki deride tüy bulunmaz, gözleri belirgin derecede siyahtır. Kanat altı, leyleği anımsatacak şekilde siyah-beyazdır.  Kanat telekleri siyah, kanat örtüleri beyazdır.  Kalın gövdeli, oldukça kısa kuyruklu ve hantal görünüşlüdür. Ayakları perdelidir.  Uçarken ayaklarını geriye uzatır ve kuyrukaltından parmakları taşar. Gencinin rengi mat, sırtı daha kahverengi,kanat üstü koyu, kanat altının ortası soluk renklidir. 3-4 yılda erişkin giysisine kavuşur. Uçarken boynunu kısar ve ensesini sırtına yaslar.  Uçuşu güçlüdür ve uçuşta sürü halinde düzgün sıralar ve sarmallar oluşturur. Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde Sakakuşu olarak geçer. 

 

Bilgi Kaynağı: http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=2fsdl17@d&tur=Ak%20pelikan

 Hazırlayan: Basın Birimi/Yusuf ARDIÇ

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Ulaşım Bilgileri

Telefon Numaraları: 0322 325 07 07 - 0322 325 07 63 - 0322 322 01 49

Fax: 0322 325 07 08

Adres: Sinan Paşa Mahallesi Girne Bulvarı No:112 Yüreğir/ ADANA

bolge7@ormansu.gov.tr