Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

ÜLKEMİZİN ENDEMİK TÜRÜ OLAN BOLKAR UYSAL YILANI KADINCIK VADİSİ YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASINDA GÖRÜNTÜLENDİ!!!

Ekim 04, 2017

Ülkemizin endemik türü olan Bolkar Uysal Yılanı (Eirenis aurolineatus ) Mersin-Tarsus Kadıncık Vadisi Yaban Hayatı Geliştirme sahasında Doğa Koruma Milli Parklar Adana 7. Bölge Müdürlüğü personelleri tarafından görüntülendi. Türün Tespiti Prof. Dr. Bayram GÖÇMEN tarafından yapılmıştır.

Türkiye, sahip olduğu ekosistem ve habitat özellikleri ile biyolojik çeşitlilik açısından küçük bir kıta özelliği göstermektedir. Bu olağanüstü ekosistem ve habitat çeşitliliği, beraberinde önemli tür ve genetik çeşitliliği getirmiştir.

22 Eylül 2017 tarihinde, arazi çalışmaları kapsamında Kadıncık Vadisi Yaban Hayatı Geliştirme sahasında yaban hayatı gözleminde bulunan Bölge Müdürlüğümüz personelleri tarafından görülerek fotoğraflanan Bolkar Uysal Yılanının yaşam alanı dünyada sadece Toros Dağlarının Mersin-Bolkarlar bölgesidir.

Doğa Koruma Milli Parklar 7. Bölge Müdürü Hasan TERZİOĞLU: Ülkemizin sahip olduğu genetik, tür, habitat ve ekosistem çeşitliliğine yönelik bu değerlerin ortaya çıkarılması büyük önem arz etmektedir. Bu tarz endemik türlerin  izleme çalışmalarının, ülke mirasımıza kazandırılması ve gelecek nesillere aktarılması noktasında biyolojik çeşitlilik bizlere bırakılan bir emanettir ve insanoğlu kadar her canlı da yaşama hakkına sahiptir.” dedi.

Bolkar Uysal Yılanı’nın Tip lokalitesi Bolkar dağları(Tarsus-Niğde) olup, Pozantı (Adana)'dan Tarsus (Mersin) istikametinde yaklaşık 75 km boyunca dağılış gösterir. Baş ve boyun üzerindeki bantlarda siliklik (gölgelenme) olmaması ve keskin hatlarla bantların sonlanması, parietal bandın parietal plaklar içerisinde kalması ve düz temporal sınırlala sonlanması tür için karakteristiktir. Bu özellikleri ile simpatrik türler E. modestus ve E. barani'den kolaylıkla ayırt edilir. Orman yangınları, tür için büyük bir potansiyel tehditdir.

             

 

Bilgi Kaynağı:
1Göçmen, B. (Unpubl. results; yayınlanmamış sonuçlar) 

2.) www.turkherptil.org

Hazırlayan: 7. Bölge Basın Birimi

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Ulaşım Bilgileri

Telefon Numaraları: 0322 325 07 07 - 0322 325 07 63 - 0322 322 01 49

Fax: 0322 325 07 08

Adres: Sinan Paşa Mahallesi Girne Bulvarı No:112 Yüreğir/ ADANA

bolge7@ormansu.gov.tr