Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİMİZİN DEVAMI İÇİN ZORLU KIŞ ŞARTLARINDA YABAN HAYVANLARINA DESTEK AMAÇLI YEMLEME ÇALIŞMALARIMIZ…

Ocak 29, 2018

Bilindiği üzere, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yaban hayvanlarının doğal ortamlarında desteklenmesine yönelik çalışmalar yürütülmekte olup bu çalışmalardan bir taneside her yıl kış döneminde yapılan yemleme çalışmalarıdır.

Bu kapsamda Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7.. Bölge Müdürlüğümüze bağlı Niğde Şube Müdürlüğümüzce 27.01.2018 tarihinde Aladağlar Milli Parkı/Niğde Bölümü ve Demirkazık Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında bulunan Yabankeçilerine 1000 kg yonca yemi ve kanatlı hayvanlar için 500 kg buğday doğada uygun yerlere bırakılarak zor geçen kış şartları için yemleme çalışmaları yapılmıştır.

Yaban hayvanlarının yaşadıkları ortamda yiyecek bulamamaları sebebiyle zamanla yerleşim yerlerine inerek ekili dikili alanlara zarar vermektedirler. Yapılan yemleme çalışmaları ile ağır kış şartlarından dolayı aç kalan hayvanların yerleşim yerlerine yaklaşmaları da engellenmiş oluyor.



Yaban hayatına sahip çıkmak, insani sorumluluğumuz olmasının yanı sıra, ülkemizin biyolojik çeşitliliğini korumak bakımından da önemli bir görevimizdir. Bu sebeple kış şartlarıyla yeteri kadar yiyecek bulamayan yaban hayvanları yorgun ve bitkin düşmesinden yararlanıp onlara zarar vermemeleri konusunda vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Vatandaşlarımız tamamen bitkin düşmüş ve yaralı yaban hayvanı gördüklerinde mutlaka Milli Park Şube Müdürlüklerimizle iletişime geçerek haber verilmelidir.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Ulaşım Bilgileri

Telefon Numaraları: 0322 325 07 07 - 0322 325 07 63 - 0322 322 01 49

Fax: 0322 325 07 08

Adres: Sinan Paşa Mahallesi Girne Bulvarı No:112 Yüreğir/ ADANA

bolge7@ormansu.gov.tr