Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

SULAK ALANLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ…

Şubat 04, 2019

Tarım ve Orman Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü Adana Şube Müdürlüğümüz tarafından organizasyonu yapılan  “2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü” kutlamaları Yumurtalık Milli Parkı’nda gerçekleştirildi.

Programa 7. Bölge Müdürümüz Sayın Mehmet Sıddık KILINÇER, Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Sayın Erol SATICI, Bölge Müdür Yardımcısı Sayın Faruk ATMACA, Adana Şube Müdürü Sayın Yakup ATICI, Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Sayın Mehmet Sıddık KILINÇER, Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Sayın Ayşe GÜNALTIN, Bölge Müdürlüğümüz ile Adana Şube Müdürlüğümüz personelinin yanı sıra Adana Fen ve İsmail Kulak Anadolu Lisesi öğrencileri, kamu kurum ve kuruluş personeli ile köy muhtarları katılım sağladı.

Programın açılış konuşmasında 7. Bölge Müdürümüz Mehmet Sıddık KILINÇER “Sulak alanlar, yeryüzünün en zengin ve en üretken ekosistemlerdir. Çeşitli türdeki canlıların beslenme ve üreme için uygun ortam sağlayan sulak alanlar sadece bulunduğu yörenin değil bütün dünyanın genetik havuzları olarak kabul edilmektedir. Sulak alanlar biyolojik çeşitliliğin yanında iklim üzerine olumlu katkıları vardır. Yeraltı suyunu besler, taban suyunu dengeler, taşkınları önler ve nispi nemi yükselterek yağış ve sıcaklık üzerine etliler yapar. ” diyerek sulak alanların önemini vurguladı.  Daha sonra Prof. Dr. Fatma ÇEVİK “Sulak Alanlar Ekosistemi” ile ilgili konuşma yaptı.

Program İsmail Kulak Anadolu Lisesinin resim sergisi ve Adana Fen Lisesi poster sunumları ile devam ederek katılımcılar Yumurtalık Milli Parkı’nda yer alan Halep Çamlığı’nda doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. Doğa yürüyüşünün ardından teleskopla kuş gözlemi yapıldı. Kuş gözlemi ile ilgili uzman personel tarafından bilgi verildi. Öğrenciler kuş gözlemine büyük ilgi göstererek flamingoları yakından gözlemledi. Ayrıca Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Mehmet Yüksel ÇEVİRGEN 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu ile 2873 sayılı Milli Parklar Kanununun işleyişi ve yaptırımlarıyla ilgili öğrencilere bilgi verdi.  Program doğa yürüyüşünün ardından sona erdi.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Ulaşım Bilgileri

Telefon Numaraları: 0322 325 07 07 - 0322 325 07 63 - 0322 322 01 49

Fax: 0322 325 07 08

Adres: Sinan Paşa Mahallesi Girne Bulvarı No:112 Yüreğir/ ADANA

bolge7@ormansu.gov.tr