Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Önemli Denizel Biyoçeşitlilik Alanlarında İstilacı Yabancı Türlerin Tehditlerinin Değerlendirilmesi Projesi Kapsamında Yerel Paydaşlar Toplantısı Gerçekleştirildi!

Ekim 11, 2019

               10 Ekim 2019 tarihinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzün yürütücüsü olduğu "Önemli Denizel Biyoçeşitlilik Alanlarında İstilacı Yabancı Türlerin Tehditlerinin Değerlendirilmesi Projesi” kapsamında Hatay İlinde Yerel Paydaşlar Toplantısı gerçekleştirilmiştir.
Toplantıya Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Sayın Muhammed ÇOLAK, Hassas Alanlar Daire Başkanı Sayın Teoman MERİÇ, Bölge Müdürümüz Sayın Mehmet Sıddık KILINÇER, Hatay Büyük Şehir Belediyesi Daire Başkanı Sayın Ahmet DOLGUN, Sulak Alanlar Şube Müdürü Ayşe GÜNALTIN, Hatay Şube Müdürü Sayın Cüneyt ÇAĞLAR, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Sayın Harun GÜÇLÜSOY, bakanlık uzmanlarımız, STK temsilcileri ve yerel paydaşlar katılım sağladı.

                Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile yürütülecek olan proje 18 Ağustos 2018 tarihinde resmi olarak başlamıştır.Projemizin pilot alanlarından biri Hatay Samandağ Fok ve Kaplumbağa yaşama alanlarıdır. Bu proje ile önemli denizel biyoçeşitlilik alanlarında istilacı yabancı türler belirlenerek etkilerinin azaltılması veya yok edilmesi, doğal türler ve habitatlar üzerinde baskı olmaktan çıkarılması ve izlenmesi amaçlanmaktadır. Proje süresince izlenecek yol, yöntem ve kurumların nasıl katkı vereceğine ilişkin konular ele alınmıştır.